Zdolność kredytowa – jak liczyć i kiedy jest potrzebna?

Zdolnością kredytową musi wykazać się każdy potencjalny kredytobiorca. Wiele osób miewa z nią problemy, choć istnieją skuteczne metody podniesienia jej dla celów uzyskania atrakcyjniejszej oferty kredytowej, o ile odpowiednio wcześniej zdołamy udokumentować źródła dochodu, pozbyć się nadmiarowych zobowiązań i poprawić, w oczach analityka bankowego, naszą wiarygodność finansową.
Zdolność kredytowa to nic innego jak możliwość regulowania rat kredytowych w terminie. Do oceny banki stosują odgórne wytyczne, ale i wewnętrzne wyliczenia. Ma to ogromne znaczenie w przypadku poważnych zobowiązań kredytowych, np. kredycie hipotecznym.

Poprzez złożenie wniosku kredytowego stajemy się potencjalnym kredytobiorcą. Dzięki ocenie ryzyka bank wie, na ile można nam zaufać i jak w prognozach będzie wyglądała nasza zdolność do regulowania zobowiązania. Ocena zdolności kredytowej (sprawdź swoją zdolność kredytową na informacjakredytowa.com) zaczyna się od zestawienia miesięcznych wpływów i wydatków. Nie bez znaczenia pozostaje miejsce, rodzaj zatrudnienia i oczywiście wysokość zarobków. Bank interesuje się również naszymi miesięcznymi obciążeniami, np. z tytułu stałych opłat, spłacanych zobowiązań z tytułu kredytów, pożyczek, kart kredytowych. Pod uwagę brane są także obciążenia związane z utrzymaniem samochodu itp.

Najlepiej przed złożeniem wniosku kredytowego we własnym zakresie przeliczyć ile zarabiamy i ile wydajemy. Jeśli nie zostanie przekroczona 1/3 dochodów, szanse na kredyt sa i to spore. Warto spłacić też końcówki pożyczek (np. gdy do spłaty pozostała 1, 2 czy 3 raty, zamknąć karty kredytowe i nieużywane rachunki. Po złożeniu wniosku bank formalnie bada, na podstawie złożonego wniosku i dokumentów, ale i własnych danych, np. z historii rachunku, zdolność kredytową wnioskującego. Oczywiście do analizy korzysta także z historii kredytowej uzyskanej z BIK. Bank w ten sposób ocenia nasza płynność finansową i zdolność do spłaty kolejnego zobowiązania, jakie będzie nam w stanie udostępnić w postaci kredytu.

W zależności od banku zdolność kredytowa może być wyliczana różnie, stąd nie ma co przejmować się jej brakiem w ocenie jednego z nich. W innym możemy mieć odpowiednie wyliczenia, które uprawnią do uzyskania kredytu.

Anna Martyniuk
doradca-hipoteczny.pl

Leave a Reply