Gdzie lokować pieniądze, żeby nie stracić?

Oszczędzanie nie należy do naszych najmocniejszych stron, nie mniej jednak coraz więcej osób interesuje się kwestią odkładania pieniędzy. Jeśli posiadamy oszczędności nasuwa się pytanie, gdzie je ulokować. Na pewno nie warto trzymać je w przysłowiowej skarpecie, pieniądze powinniśmy zainwestować, nawet gdy zyski nie będą wysokie. W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy szukamy bezpiecznego zysku, czy jesteśmy w stanie podjąć ryzyko. Na tej podstawie będziemy musieli podjąć decyzję, gdzie ulokować pieniądze.

Lokaty bankowe

Zarabianie na lokatach to bardzo bezpieczna transakcja. Oczywiście decydując się na taki sposób lokowania pieniędzy, nie można liczyć na duże zarobki, nie mniej jednak jest mało ryzykowne, więc można zainteresować się tematem. Lokaty są bezpieczne, ponieważ są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do wysokości 100 tys. euro. Takie rozwiązanie będzie korzystne dla osób, które nie będą chciałby korzystać ze zgromadzonych oszczędności przez dłuższy czas. Decydując się na złożenie pieniędzy na lokacie, nie będziemy mogli ich wypłacić przed końcem umowy, gdyż stracimy odsetki. W ostatnim czasie oferty lokat nie są dla klientów zbyt korzystne, banki nie są w stanie zaproponować atrakcyjnego oprocentowania, gdyż stopy procentowe pozostają na niskim poziomie. Mimo to, jeżeli chcemy chronić oszczędności przed inflacją, warto zdecydować się na umieszczenie ich na lokacie (tutaj sprawdzisz oprocentowanie najlepszych lokat bankowych).

Konta oszczędnościowe

Innym dosyć popularnym sposobem lokowania oszczędności są konta oszczędnościowe. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że w dowolnym momencie możemy skorzystać ze zgromadzonych środków i to bez utraty odsetek. Taki produkt finansowy to dobra opcja dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z oszczędzaniem, gdyż można gromadzić tam środki praktycznie od zera. Jeżeli chodzi o oprocentowane, sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku lokaty. Zyski nie będą wysokie, jednak jest to bardzo bezpieczna forma pomnażania pieniędzy. Pamiętajmy, aby szukać konta oszczędnościowego, za które nie będziemy musieli uiszczać żadnych opłat, kluczowe będzie też oprocentowanie.

Anna Martyniuk
doradca-hipoteczny.pl

Leave a Reply