Wynajmujesz mieszkanie? Pamiętaj o ubezpieczeniu

Coraz więcej osób zarabia na wynajmie. Decydując się na przekazanie w użytkowanie swojej własności warto odpowiednio się ubezpieczyć. Nigdy bowiem nie ma pewności, że lokatorzy należycie zadbają o mieszkanie, zareagują na awarie będące przyczyną kolejnych szkód. Jakie ubezpieczenie warto wykupić, by zabezpieczyć swoje interesy? Kto powinien zapłacić za ubezpieczenie – wynajmujący czy może też lokator i w jakim zakresie?

Nieprzewidziane sytuacje takie jak zalanie na skutek awarii, pożar czy włamanie mogą przytrafić się zawsze. Problem pojawia się w chwili podjęcia decyzji, kto ponosi koszty związane z wystąpieniem szkody względem osób trzecich – właściciel, czy wynajmujący? Aby uniknąć długotrwałych rozpraw sądowych warto odpowiednio ubezpieczyć mieszkanie. Właściciel powinien zainteresować się ubezpieczeniem murów i elementów stałych swojej własności. Oczywiście zakres ubezpieczenia może być szerszy, ale podstawowa polisa w zupełności wystarczy. Warto rozważyć także zakup OC. Polisa rzadko rozważana, a potrzebna. Pozwala pokryć koszty powstałych na skutek awarii czy działań nieumyślnych wszelkich wymienionych w umowie szkód, także dotyczących np. sąsiadów (tu wymagane jest rozszerzenie ubezpieczenia).

Co do majątku i wyposażenia mieszkania ubezpieczeniem powinien zainteresować się także wynajmujący. W przypadku kradzieży jego mienia, sprzętu itd. ubezpieczyciel wypłaci mu odszkodowanie. Często mieszkania przekazane na wynajem są w pełni wyposażone, umeblowane. W takim przypadku o elementy wyposażenia powinien zatroszczyć się także właściciel. Należy pamiętać, że im większy zakres ochrony, tym cena ubezpieczenia jest wyższa. Składka roczna podstawowego pakietu z OC to ok. 100-300 zł (w zależności od przedstawionych wartości mieszkania i mienia będącego na wyposażeniu). W ramach jednej polisy tzw. all risk ochrona jest najszersza (w tym także np. obejmuje uszkodzenia sprzętu czy mienia na skutek nieuwagi lokatora). Warto poszukać ofert w dostępnych w sieci porównywarkach ubezpieczeń, dokładnie poznać ogólne warunki ubezpieczenia, w tym zakres ochrony i wyłączenia.

Anna Martyniuk
doradca-hipoteczny.pl

Leave a Reply