Jak poprawić swoją zdolność kredytową? 6 skutecznych sposobów!

Zdolność kredytowa jest wyliczana za każdym razem, gdy ubiegamy się o przyznanie pożyczki. Co więcej, to właśnie od zdolności kredytowej zależy, jak wysoki kredyt można zaciągnąć. Czym jest zdolność kredytowa i jak ją poprawić? Oto 6 sprawdzonych metod na zwiększenie swojej zdolności kredytowej.

Zdolność kredytowa – co to znaczy?

Zdolność kredytowa to kwota, jaką dana osoba jest w stanie przeznaczyć każdego miesiąca na ratę. Wysoka zdolność kredytowa oznacza więc, że dana osoba może pozwolić sobie na wysoką ratę, a co za tym idzie może uzyskać wysoką kwotę w ramach pożyczki. Na zdolność kredytową wpływa: wysokość dochodów i ich rodzaj, wysokość miesięcznych zobowiązań (raty spłacanych pożyczek, czynsz, media itp.), historia kredytowa, wiek, liczba osób na utrzymaniu i wykształcenie.

Jak podnieść swoją zdolność kredytową?

Poprawa zdolności kredytowej może być kluczowa dla uzyskania potrzebnej kwoty pożyczki. Nieważne jest też, o jaki rodzaj kredytu się ubiegamy, za każdym razem, gdy składamy wniosek o kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny, czy chcemy kupić coś na raty, to bank dokładnie przeanalizuje naszą zdolność kredytową.

Jak więc poprawić zdolność kredytową?

1. Zwiększenie dochodu – to jeden z najskuteczniejszych sposobów poprawy zdolności kredytowej. Można poszukać pracy dodatkowej, brać nadgodziny lub dodatkowe zlecenia.

2. Zmniejszenie kosztów stałych – obniżenie rachunków za media, nie jest łatwe i zazwyczaj jest długotrwałe. Jednak można pospłacać inne zobowiązania, zwłaszcza jeśli nie są zbyt duże. Dotyczy to przede wszystkim niewielkich pożyczek gotówkowych, czy zakupów na raty, ale dobrze na zdolność kredytową wpływa również spłacona karta kredytowa.

3. Poprawa historii kredytowej – warto sprawdzić bazy dłużników np. BIK, czy nie ma w nich niekorzystnych wpisów, a jeśli tak, to spłacić zaległości i postarać się o wykreślenie z bazy dłużników.

4. Stworzenie historii kredytowej – niekorzystny jest również brak historii kredytowej. Dlatego osoby, które nigdy nie brały żadnej pożyczki, mogą wziąć niewielki kredyt lub dokonać zakupów na raty. Spłacenie zobowiązań na czas skutecznie podniesie zdolność kredytową.

5. Zmiana źródła dochodów – umowa o dzieło, czy umowa zlecenie są niepewne dla banku, dlatego takim osobom niechętnie udzielane są kredyty. Dlatego osoby, które pracują od dłuższego czasu w jednej firmie, powinny spróbować rodzaj umowy na umowę o pracę. Czasem wystarczy szczera rozmowa z przełożonym, podczas której wyjaśni się sprawę i poda argumenty na swoją korzyść. Na pewno warto spróbować.

6. Żyrant lub wspólny kredyt – skutecznym sposobem na podniesienie zdolności kredytowej, jest również wzięcie kredytu z inną osobą, która ma wysoką zdolność kredytową. Osoba postronna może zostać również żyrantem, który zabezpieczy spłatę kredytu.

Leave a Reply