Zakres ochrony w ubezpieczeniu turystycznym

Coraz więcej osób korzysta z wypoczynku zagranicznego. Należy pamiętać, że oprócz przyjemności takie wyjazdy niosą ze sobą ryzyko wystąpienia zagrożeń i nieoczekiwanych zdarzeń, przed którymi można się skutecznie chronić. Wystarczy, oprócz karty ubezpieczenia EKUZ (w krajach UE), zawrzeć umowę z towarzystwem ubezpieczeń w ramach tzw. ubezpieczenia turystycznego.

Katalog zagrożeń z jakimi należy się liczyć podczas wyjazdu urlopowego jest spory. Dlatego warto zabezpieczyć się od zdarzeń, na jakie jesteśmy narażeni i dobrać polisę do naszych potrzeb, które mogą być różne, w zależności od charakteru wyjazdu i naszej aktywności. Cena takiego ubezpieczenia nie jest wysoka, a biorąc pod uwagę koszty wynikające z następstw np. wypadku czy wyrządzenia szkody powinny być zachętą do objęcia ochroną siebie i najbliższych. Jakie to mogą być wydatki? Głównie związane z pokryciem kosztów leczenia zagranicą, transportu medycznego (także do kraju), dojazd w nagłych przypadkach osób bliskich, koszty akcji ratowniczych, koszty wsparcia prawnika w przypadku konfliktu z prawem miejscowym albo inne wydatki powiązane np. z utrata dokumentów, bagażu i mienia. Sytuacje takie mogą przydarzyć się każdemu i warto przed wyjazdem dobrze się zabezpieczyć. Oczywiście dostępne pakiety ubezpieczeniowe mogą obejmować także szczególne przypadki (np. związane z uprawianiem sportów ekstremalnych) – kwestia dostosowania możliwej ochrony do charakteru wyprawy i miejsca docelowego, podparte doświadczeniami innych turystów i opiniami pracowników sprawdzonych towarzystw ubezpieczeniowych.

Im więcej opcji ochronnych, tym cena ubezpieczenia jest wyższa. Przeważnie polisa obejmuje takie ubezpieczenie jak NNW, KLZ, assistance, OC i ubezpieczenie bagażu, a coraz częściej i ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu czy wcześniejszego powrotu.

Jeśli chodzi o wyjazdy zorganizowane to zwykle ubezpieczeniem zajmuje się organizator wyjazdu. Oczywiście można dokupić we własnym zakresie dodatkowe ubezpieczenie od zdarzeń, których biuro podróży nie zapewnia. Jeśli wybieramy się na urlop na własną rękę należy odpowiednio wcześniej podpisać umowę ubezpieczenia indywidualnie. Pomocny może być sprawdzony serwis porównujący dostępne ubezpieczenia turystyczne, by wybrać polisę w miarę tania a „bogatą”, także online. Możemy wtedy liczyć na promocje czy rabaty przy dodatkowym ubezpieczeniu, sporo oszczędzając.
Wakacje nie trwają dłużej niż 2-3 tygodnie. Decydując się na ochronę i płacąc kilkadziesiąt złotych, możemy być spokojni i w pełni cieszyć się wakacjami z bliskimi – w razie wystąpienia zdarzenia dobre towarzystwo ubezpieczeniowe zajmie się wszelkimi formalnościami.

Anna Martyniuk
doradca-hipoteczny.pl

Leave a Reply